Światowy Dzien Pokoju, 21 września 2012

g 4a1Rozmowa na temat roli muzyki w budowaniu pokoju na świecie. Poniższe pytania będą zadawane zwłaszcza młodym ludziom, między innymi podczas spotkania dziennikarza radiowego z uczniami oraz w czasie sondy ulicznej, przeprowadzonej we współpracy z Toruńską Agendę Kulturalną podczas organizowanej przez Agendę akcji plenerowej na Starym Rynku w Toruniu.

Dokumenty do pobrania: Międzynarodowy dzień pokoju.pdf,    Informacja prasowa.pdf

- Czy sądzisz, że muzyka może pomóc tworzyć pokój na świecie ? W jakim zakresie ?
- Czy wierzysz, że pokój na świecie jest możliwy ?
- Czy istnieje potrzeba, żeby tu, w Polsce, kraju, w którym nie ma wojny mówić o pokoju
- W jakim stopniu zagadnienie pokoju na świecie dotyczy ciebie ?
- Które utwory muzyczne kojarzą ci się z pokojem na świecie, zmniejszeniem przemocy ?
- Łagodność obyczajów- jak to się ma do obecnej mody na twardziela, osobę mocno stojącą na ziemi, kogoś, kto przede wszystkim nie pozwoli siebie skrzywdzić czy wykorzystać.
Czy w takim świecie człowieka spokojnego o łagodnych obyczajach uznamy za osobę bezradna, czy raczej za kogoś o silnym charakterze ?

II. Współpraca ze szkołami

1. Zaproponowaliśmy nauczycielom toruńskich szkół, aby przeprowadzili lekcje na temat roli muzyki w tworzeniu pokoju na świecie.
Zapraszamy do wymiany spostrzeżeń i wniosków z dyskusji, można nagrać lekcję, udokumentować jakąkolwiek inną formę aktywności.

https://www.facebook.com/events/283110315123885/

szkoly2b2.Wykonanie przez uczniów prac plastycznych "My Music for Peace".
Przedstaw plastycznie swoją wizję roli muzyki w budowaniu pokoju, tworzeniu świata bez przemocy. Pokój na świecie zależy od tego, ile dobra i pozytywnego nastawienia do ludzi jest w nas samych. Pomaga w tym muzyka.

1. Pomyśl o muzyce, którą lubisz tak, że możesz powiedzieć "To jest moja muzyka".
2. Zapragnij pokoju dla wszystkich ludzi, świata wolnego od przemocy.
3. Połącz to pragnienie z muzyką. Wtedy powiesz "Moja Muzyka dla Pokoju".
4. Wyraź to plastycznie

Prace mogą nawiązywać do twoich ulubionych utworów muzycznych, piosenek, których treść kojarzy się z pokojem na świecie, pięknem, przyjaźnią, czystym środowiskiem.
Jak muzyka wpływa na ciebie, twoje nastawienie do innych ludzi i do świata. Namaluj nastrój.
Prace zostaną wystawione w czasie wydarzenia organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną na Starym Rynku.

III. Projekcja filmu video - nagrania koncertu KITARO LIVE in YAKUSHIJI. Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1/3. Godz. 19.00. WSTĘP BEZPŁATNY

Kitaro jest światowej sławy japońskim instrumentalistą, jego muzyka jest pełna przestrzeni, przemawia do uczuć i wyobraźni a cały koncert to piękne, porywające widowisko. Niesie przesłanie pokoju i szczęścia dla wszystkich ludzi i wszystkich istot na naszej planecie.
Spodoba się zarówno miłośnikom Kitaro, jak i tym, którzy słyszą o tym artyście po raz pierwszy, ale lubią piękną, przestrzenną muzykę, muzykę elektroniczną, kochają klimaty Klausa Schulze, Vangelisa.
Wybraliśmy ten film, aby przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Pokoju, w ramach programu "My Music for Peace". Jego misją jest zmniejszenia skali wojen i przemocy poprzez muzykę.
Pokaz koncertu, który miał miejsce w japońskiej świątyni buddyjskiej Yakushiji, będzie hołdem złożonym ofiarom wojen i aktów przemocy. Pragniemy, aby piękno tej muzyki jednoczyło mieszkańców naszego miasta, skłaniało do refleksji,
inspirowało do działań na rzecz pokoju, pozytywnego i życzliwego nastawienia do wszystkich ludzi.
Pokaz stanowi także zapowiedź Festiwalu "PEACEWOOD" wydarzenia planowanego przez Fundacją "BORYNA" w ramach programu "My Music for Peace" na 6 sierpnia 2013 z udziałem artystów: Lisbeth Scott, Steve Kindler, Józef Skrzek, Russel Walder, Kara Johstad,

więcej